מאמרים

דף הביתמאמריםהאם תעודה מקצועית מצריכה עבודת סמינריון?

האם תעודה מקצועית מצריכה עבודת סמינריון?

אחד הדברים שמטרידים סטודנטים לעתיד הוא כתיבת סמינריון. עבודת הסמינריון דורשת הרבה מאוד זמן והשקעה, והיא נחשבת העבודה הגדולה ביותר בתואר הראשון, שניתנת בשנה השלישית והאחרונה של התואר. כתיבת סמינריון דורשת קריאה מעמיקה בספרות מחקרית (בדרך כלל באנגלית), התנסות מסוימת במחקר שדה ושימוש בשיטות מחקר איכותניות וכמותיות. כסטודנטים אקדמיים הלומדים לתואר, תהיו חייבים  בכתיבת סמינריון - אבל אם אתם סטודנטים לתעודה מקצועית, התשובה משתנה.

התשובה לשאלה "האם תעודה מקצועית מצריכה עבודת סמינריון?" היא, פשוט מאוד, לא. תעודה מקצועית, מעצם היותה לא אקדמאית, לא דורשת מהסטודנטים עבודות אקדמיות ומחקריות, וביניהם כתיבת סמינריון - כך במידה ובחרתם בנתיב זה, תהיו פטורים מה"נטל" הזה.

ההבדלים בין תעודה מקצועית לבין תואר אקדמי


מעבר לכתיבת סמינריון ולכתיבת עבודות אקדמיות אחרות, ישנם הבדלים נוספים בין שני סוגי הלימודים האלו:

זמן הלימודים - תעודה מקצועית, בדרך כלל, אורכת לא יותר מכמה חודשים של לימודים. זאת לעומת תואר אקדמי שדורש הרבה זמן ומאמץ, ולא פחות משלוש שנות לימודים. בנוסף, תעודה מקצועית מאפשרת שילוב קל בין לימודים לעבודה - זאת לעומת תואר אקדמי תובעני. 


מקצועות - תארים אקדמיים הם בדרך כלל יותר כלליים ורחבים - כמו תואר במנהל עסקים, פסיכולוגיה או הנדסה. לעומת זאת, תעודות מקצועיות הן ספציפיות וממוקדות מקצוע, כך שתהיו מוכנים לשוק העבודה ברגע קבלת התעודה. קורסים מקצועיים יכולים להיות בנושאים מגוונים כמו נדל"ן, קוסמטיקה, חשבונאות, אינסטלציה וכדומה.

שכר לימוד - שכר הלימוד של קורס מקצועי הוא נמוך משמעותית מזה של תואר אקדמי - ולכן גם שכר הלימוד עשוי להוות שיקול משמעותי בבחירת המסלול שלכם.

דרישות קבלה - לרוב, תואר אקדמי ידרוש מכם בגרות מלאה ואיכותית וכן מבחן פסיכומטרי. לעומת זאת, דרישות הקבלה ללימודים המקצועיים משתנות ונמוכות יותר. לעתים תזדקקו לתעודת בגרות מלאה, ולפעמים גם לא. לעתים תדרשו להגיע לראיון או להציג ניסיון מקצועי מסוים, ללא קשר לרמת ההשכלה.

התאמה - לימודים אקדמיים מתאימים בעיקר לאנשים המתעניינים בלימודים ואף מעוניינים להמשיך בנתיב האקדמי לתואר שני ואף לדוקטורט. לעומת זאת, קורסים מקצועיים אידיאליים עבור אנשים המכוונים קריירה שמעוניינים להיכנס לשוק העבודה במהירות.

מפחדים מכתיבת סמינריון?


אם אתם מתלבטים בין תעודה מקצועית ובין תואר אקדמי, ואתם חוששים בעיקר מהגשת עבודות גדולות כמו סמינריון, כדאי שתדעו שיש לא מעט גופים שמעניקים סיוע בכתיבת עבודות אקדמיות. גופים ואנשים אלו יוכלו להכווין אתכם, לעזור לכם באיסוף המידע, במציאת הרעיון, בניסוחי ההשערות ושאלות המחקר, ולמעשה בכל שלב בעבודה האקדמית שלכם - כך שאתם לא לבד.

 לפני שאתם בוחרים בנתיב לימודים מסוים, כדאי שתשקלו את כל הגורמים הנ"ל, את היכולת הלימודית שלכם, את הרצון שלכם להעמיק בתחום האקדמיה ובכתיבת עבודות, וכן את היכולת הכלכלית ודרישות הקבלה - ותקבלו החלטה מושכלת. 

*המכללה שומרת לעצמה את מלוא הזכות לשנות את תכני הקורס והרכב המרצים תוך שמירת ההיקף הכולל של שעות הלימוד ועקרי נושאי הלימוד עפ''י שיקול דעתה המלא

 

 
אנא אשר/י כי קראת את תקנון האתר וכי את/ה מסכים לכל הרשום בו  
לקבלת מידע וידיעון
מלאו את הפרטים
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם
שם:  
טלפון:
דוא"ל:    
תחום:  
קורס:  
אנא אשר/י כי קראת את תקנון האתר וכי את/ה מסכים לכל הרשום בו  
צלצל 2028*