מאמרים

דף הביתמאמריםמדוע יותר סטודנטים בוחרים ללמוד תעודה מקצועית?

מדוע יותר סטודנטים בוחרים ללמוד תעודה מקצועית?

בשנים האחרונות מתרחשת תופעה מעניינת: יותר ויותר צעירים, אשר סיימו את לימודיהם התיכוניים ואת שירותם הצבאי, בוחרים לחשוב באופן ממוקד ומעשי, דבר אשר מוביל אותם להירשם אל מסלול לימודי תעודה מקצועית. מכאן נשאלת השאלה: 'האם אנחנו בדרך למהפכה של ממש בתחום הלימודים בישראל?'

 

לימודים על תיכוניים – מקום המדינה ועד ימינו אנו


ב-40 שנותיה הראשונות של מדינת ישראל, נחשבו לימודים אקדמאיים לנחלתם של מעטי מעטים. החל מראשית שנות ה-90', החלה הנהירה הגדולה אל ספסלי הלימודים באוניברסיטאות ובמכללות, ובשנות האלפיים לימודי תואר ראשון הפכו כבר לעניין שבשגרה. אלא שבשנים האחרונות, יותר ויותר צעירים אינם מקבלים את התכתיבים כמו שהם, ותוהים מהי המטרה של לימודים אקדמאיים והאם אכן משתלם להשקיע שנים ארוכות של מאמץ בלימודים ולבסוף להגיע אל שוק מוצף עובדים, תנאי שכר הרחוקים מלהלהיב וצורך הולך וגובר בתואר נוסף. ?! התשובה ברורה.

 

לימודי תעודה מקצועית – כל היתרונות על פני לימודים אקדמאיים


משך הלימודים -  לימודי תעודה מקצועית נמשכים לרוב בין 6 חודשים לשנה וחצי. לימודים אקדמאיים מתחילים מ-3 שנים לפחות, לעיתים קרובות מגיעים ל-4 ויותר, וזה עוד לפני שדיברנו על הצורך ההולך וגובר לתואר שני.

עומס הלימודים - לימודי תעודה נערכים לרוב במתכונת של פעם או פעמיים בשבוע, 4-6 שעות בכל פעם. ניתן לבחור בלימודי בוקר או ערב, לימודים משולבים או כאלו הכוללים את ימי שישי בלבד. ובאקדמיה? ממוצע של 15-20 שעות לימוד שבועיות, הכוללות אינספור מטלות ומבחנים, אשר לא מאפשרים לעבוד במשרה מלאה בשנות הלימוד ויוצרים חור כלכלי שקשה להתאושש ממנו.

מעשי מול תאורטי - בלימודי תעודה מקצועית, החלק המעשי תופס נדבך משמעותי הרבה יותר מאשר בלימודים האקדמאיים. מהאקדמיה יוצאים בכל שנה אלפי מורים לעתיד, אנשי תקשורת, רואי חשבון וכו', שלא באמת מוכנים לעבודה בשטח, וחבל.

עלויות - מחיר לימודי תעודה עשוי להסתכם באלפי שקלים בודדים, ובמקרה הגרוע, להגיע ל-20-25 אלף שקלים. מחיר שנת לימודים באוניברסיטה נע סביב 12 אלף ₪, ובמכללות שאינן מתוקצבות עשוי להגיע לפי 2.5 ויותר.

עתיד מקצועי - קורסים המכוונים לתעודה מקצועית עוסקים בתחומים מבוקשים, לרוב בעלי תנאי שכר מצוינים, אשר הסיכויים להשתלב בהם ולמצוא עבודה בתחום גבוהים במיוחד. מצד שני, אם תבדקו כמה מבוגרי משפטים אכן עוסקים לאורך זמן בעריכת דין, כנ"ל לגבי הוראה, תקשורת ושלל תחומים נוספים, תגלו שמרביתם בורחים למקומות אחרים.

 

מכללת מישלב – ללמוד מהטובים ביותר


המסקנה, אפוא, ברורה: לימודי תעודה מקצועית אפקטיביים יותר, פרקטיים יותר, נוחים יותר וזולים הרבה יותר. הצטרפו לאלפי הצעירים במכללת משלב שבחרו לא להקריב את השנים היפות שלהם על ספסלי האקדמיה, וצוחקים כל הדרך למקצוע החדש שלהם. לימודי תעודה מקצועית – כי ככה בונים היום עתיד. 

*המכללה שומרת לעצמה את מלוא הזכות לשנות את תכני הקורס והרכב המרצים תוך שמירת ההיקף הכולל של שעות הלימוד ועקרי נושאי הלימוד עפ''י שיקול דעתה המלא

 

 
אנא אשר/י כי קראת את תקנון האתר וכי את/ה מסכים לכל הרשום בו  
לקבלת מידע וידיעון
מלאו את הפרטים
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם
שם:  
טלפון:
דוא"ל:    
תחום:  
קורס:  
אנא אשר/י כי קראת את תקנון האתר וכי את/ה מסכים לכל הרשום בו  
צלצל 2028*