מאמרים

דף הביתמאמריםיועץ בטיחות – ממונה על בטיחות אש

יועץ בטיחות – ממונה על בטיחות אש

"הבטיחות מעל הכל" אומרים בלא מעט מפעלים ומוסדות. ואכן אם אפילו עובד אחד נפגע במהלך הייצור או העבודה, כל הרווח בעולם לא שווה כלום. בחלק ממקומות העבודה חלה חובה למנות יועץ בטיחות שאחראי בין היתר על בטיחות אש. מהו התפקיד הזה ומה אחריותו וכיצד ניתן ללמוד ולעסוק בתחום?

המוסד לבטיחות וגיהות מציין כי לפי החקיקה בישראל במוסדות מסויימים נכלל במבנה הארגוני אחראי על בטיחות אש. לפי המוסד, סיכוני אש מהווים במקומות אלו חלק מהסיכונים במפעל ועלולים לגרום נזק לעובדים ולרכוש.

תפקידי ממונה בטיחות אש


תפקידו של יועץ בטיחות מתמקד בעיקר במניעת התפרצות הסכנה. לאחר שהתקלה נגרמה לצערנו, יתפסו את מקומם כוחות ההצלה, כיבוי ומגן דוד אדום. תפקיד הממונה הוא הטמעת הידע בנושא בטיחות באש בקרב העובדים וההנלה ומניעת דליקות במפעל.

קורס ממונה בטיחות אש


במסגרת מכללת מישלב תוכלו בשבעה שיעורים לעבור הכשרה מלאה המוכרת על ידי הרשות הארצית לכבאות והצלה על מנת לשמש כיועץ בטיחות. במסגרת הקורס תרכשו ידע מעשי ועיוני הכולל מציאת פתרונות למזעור סכנות אש במקום העבודה, תלמדו את החוקים המחייבים כל מקום ואתר בנושא, תכירו ציוד משוכלל ומערכות להגנה וכן תכינו תיקי שטח ותרגילים לבטיחות אש.

את תכני הקורס מעבירים מומחים למערכות מיגון ובטיחות אש, מרצים בכירים לכבאות ובכירים בתעשיית המיגון ויצרני ציוד למערכות גילוי אש.

למכללה שני סניפים במרכז תל אביב ובצומת הצ'ק פוסט בחיפה. דרכי ההגעה לשתי המקומות נוחות גם בתחבורה ציבורית. בסיום הקורס תזכו לתעודה המוכרת גם על ידי משרד הכלכלה ותהיו מוכנים לעסוק בתחום ולהציל חיי אדם.

נושאי הלימוד בקורס


במהלך שבעת המפגשים הנמשכים לאורך שש שעות תלמדו על התפקיד עצמו, על חומרים מסוכנים שונים וכיצד הם משפיעים במהלך שריפה, על הכימיה והפיזיקה של הדליקה עצמה, כיצד ניתן להתגונן מסיכוני חשמל, תקנות בנושא בטיחות וכיצד יש ליישמם בשטח, דרישות ותקנים שיש לעמוד בהם לפי סוג המוסד, מערכות לגילוי ואיתור מוקדם של דליקה וכן שיטות כיבוי. עוד לומדים במהלך הקורס עזרה ראשונה ומכינים תיק סידורי בטיחות. בסיום הקורס תידרשו לעמוד בפרויקט מעשי וכן בתרגול מבחן מסכם.

עבודה בתחום לאחר הקורס


הקורס מתאים לעובדי עירייה ומפעלים שונים ונאמני בטיחות במפעלים. מקומות נוספים בהם תוכלו למצוא עבודה כיועצי בטיחות וממונה בטיחות אש הם במחסנים גדולים, מקומות פינוי אשפה, מרכזים מסחריים ומקומות נוספים הדורשים אחראי תחזוקה.

חשוב לציין כי החקיקה בנושא מפגרת בהרבה אחר המציאות, כך לדוגמה אין בחוק דרישה לביצוע הדרכה תקופתית בנושא בטיחות אש, ולכן על העובד הממונה להיות אחראי שבעתיים ולמלא את תפקידו במקצועיות ורצינות.

*המכללה שומרת לעצמה את מלוא הזכות לשנות את תכני הקורס והרכב המרצים תוך שמירת ההיקף הכולל של שעות הלימוד ועקרי נושאי הלימוד עפ''י שיקול דעתה המלא

 

 
אנא אשר/י כי קראת את תקנון האתר וכי את/ה מסכים לכל הרשום בו  
לקבלת מידע וידיעון
מלאו את הפרטים
ונציגנו יחזרו אליך בהקדם
שם:  
טלפון:
דוא"ל:    
תחום:  
קורס:  
אנא אשר/י כי קראת את תקנון האתר וכי את/ה מסכים לכל הרשום בו  
צלצל 2028*